Blížia sa opäť novembrové sviatky, počas ktorých spomíname na svojich blízkych, ktorí tu už s nami nie sú. Chodíme častejšie na hroby a žiaľ, aj v tejto oblasti nášho života vyhráva konzum. Neexistuje však nijaká súťaž o najkrajší hrob a nemalo by to byť ani o predbiehaní sa, kto prinesie viac. Počíta sa len dobrý úmysel v našom srdci.
Plastový biznis
Obchodné reťazce od začiatku jesene medzi sebou súperia a lákajú nás svojou širokou ponukou sviečok, kahancov, anjelikov, vencov a umelých kvetov (spolu s vianočnými ozdobami). Nechceme byť krutí, ani necitliví, ale zosnulým je už jedno, koľko plastu im na hrob prinesiete, budúcim generáciám, ktorým tu tieto tony odpadu zostanú, to však jedno nie je a ani nebude. Čísla hovoria samé za seba: “V období týždeň pred „Dušičkami“, teda do 2.11. vyvezieme zo všetkých cintorínov v správe Marianum (18 cintorínov) približne o 3 tony odpadu viac, ako po iné, bežné dni,” uviedla Katarína Šemberová, vedúca oddelenia komunikácie a obchodu MARIANUM, Pohrebníctvo mesta Bratislavy. Spomenúť si na svojho blízkeho sa dá aj inak, skromnejšie a ekologickejšie, aby cintorín nebol po sviatkoch jedným veľkým skladiskom plastového odpadu.
Zapáľte sa pre ekológiu
Tento rok zredukujte počet sviečok. Kúpte menej, ale kvalitné. Uprednostnite sviečky zo včelieho alebo sójového vosku. Klasické, parafínové škodia prírode aj zdraviu, pretože sú z ropy. Zapáľte jednu sviečku za rodinu, nie za každého zosnulého. Zabudnite aj na plastové kahance. Vyberajte si sklenené svietniky s kovovým vrchnákom, nie umelé. Umyte a využite tie, ktoré na hrobe už sú, nekupujte nové, prípadne si ich skúste vyrobiť doma zo zaváraninových pohárov. Do výroby zapojte celú rodinu, strávte spolu príjemné popoludnie, počas ktorého môžete zaspomínať aj na svojich zosnulých. Ak máte doma staré sviečky a kúsky vosku, zrecyklujte ich. Roztopte ich a odlejte do rôznych foriem, účel splnia napríklad aj škrupiny z vlašských orechov. Nie všetci máme možnosť navštíviť hroby osobne, preto existuje možnosť virtuálneho zapálenia sviečky, ktorú ponúka niekoľko webových stránok. Prípadne si môžete sviečku zapáliť aj doma a v tichosti venovať myšlienku milovanej zosnulej osobe.
Privoňajte k udržateľnosti
Nekupujte obrovské plastové vence a umelé kvety, ale zaobstarajte si “živé” z lokálneho trhu. Okrem toho, že sú krajšie a pôsobia na hrobe prirodzenejšie, finančne tým podporíte aj miestnych pestovateľov. Ak nemáte v blízkosti trh, je ideálne, keď si kvety vypestujete doma. Znížite tým uhlíkovú stopu, ktorú so sebou prinášajú rastliny dovezené cez pol sveta. Najlepšia voľba je kvetina zasadená v hlinenom črepníku. Obľúbené sú farebné chryzantémy a iné ozdobné rastliny, ktoré môžete zasadiť v okolí hrobu alebo priamo naň, ak to umožňuje. Kto má záhradkárske vlohy, môže vytvoriť napríklad aj okrasnú skalku. Ak ste na nejaký sviatok dostali kyticu, odložte si ju, keď bude suchá, darujte jej druhú šancu a prineste ju na hrob. Sušené kvety sa potom ľahko kompostujú. Pekná kytica (nielen na hrob) sa dá jednoducho vyrobiť aj z opadaného lístia.
Dekorácie z prírody
Nosíte na hroby svojich blízkych malé darčeky? Ak vám takéto drobnosti prinesú útechu a pocit blízkosti danej osoby, ktorú ste stratili, urobte to. Urobte to však ekologicky. Skúste vyrobiť drobné dekorácie na cintorín doma: z lístia, slamy, vetvičiek, šípok, orechov, šišiek a iných prírodných materiálov. Previažte ich motúzom alebo jutovou stužkou a vznikne dielo, ktoré venujete skutočne zo srdca. Takéto materiály nezaťažujú životné prostredie a dajú sa jednoducho recyklovať alebo rovno kompostovať. Namiesto plastových sošiek, ktoré časom vyblednú, kúpte keramickú alebo sklenú, ktorá vydrží mnoho rokov a nezaťaží prírodu. Vyskúšajte urobiť anjelika napríklad z prírodnej modelárskej hmoty na báze jedlých surovín ako je múka či kukuričný škrob.
Trochu čísel
Po návšteve cintorína starostlivo roztrieďte odpad. “Určite by pomohlo keby ľudia v čo najväčšej miere triedili odpad vznikajúci na cintorínoch do takej miery, ako je to možné,” pripomína Šemberová. Ak sa to nedá priamo na mieste, vezmite si ho domov a urobte to tam. Po minulé roky len v našom hlavnom meste cintoríny vyprodukovali až 1 000 ton odpadu za rok!
Zaujímavá je aj analýza odpadu na cintorínoch, ktorú zrealizovalo Marianum. Ukázala nasledovné:
- 57,3 % odpadu je biologicky rozložiteľný
- 13,7 % odpadu tvoria plasty
- 11,6 % odpadu tvorí sklo
- 2,3 % odpadu tvorí textil
- 0,5 % odpadu tvoria kovy
- 0,5 % odpadu tvorí elektroodpad
- a 13,2 % je zvyškový odpad
Nezabudnite triediť
V nadväznosti na tieto zistenia osadilo Marianum na cintoríne Vrakuňa päť stojísk polo zapustených kontajnerov na separovaný odpad. Komodity môžete roztriediť na biologicky rozložiteľný odpad, plasty, sklo, papier, elektroodpad, sviečky a komunálny (zmesový) odpad. Vrakuňu nasledovala Petržalka, zároveň na viacerých cintorínoch v Bratislave nájdete aj kompostéry na bio odpad. “Prvá naša prosba je naozaj, ak už vo vašom cintoríne sa triedi biologická zložka, tak vyhadzujte tam len to, čo tam patrí,” vyzýva verejnosť Marek Brinzík z OZV (Organizácia zodpovednosti výrobcov) NATUR-PACK. “Ak do takého kontajnera, ktorý je určený pre bio odpad vyhodíme aj iné odpady, plasty, kovy, rôzne kombinované materiály, umelé kytice, kahance a tak ďalej, tak takto znehodnotený biologický odpad nejde ďalej na kompostovanie, ale je považovaný za odpad zmesový a na väčšine územia Slovenska ho čaká smutný osud na niektorej zo skládok odpadu,” dodáva Brinzík.
Začína sa to rozhodnutím
Základom sú však správne rozhodnutia: ”Návštevníkom cintorínov nielen počas „Dušičiek“ odporúčame priniesť na hroby dekorácie, ktoré sú z recyklovateľných materiálov. Pri sviečkach odporúčame skôr také, ktoré sú vyrobené z včelieho alebo rastlinného vosku, využívať radšej sklenené kahance namiesto tých plastových. Kvetinové dekorácie umiestňovať bez celofánov a odporúčame nahradiť umelé kvety živými,” poznamenala Šemberová.
Dušičkovú výzvu pripravil aj environmentálny výchovno-vzdelávací program pre materské, základné, stredné i špeciálne školy Zelená škola.
Menej je niekedy viac a v tomto prípade to platí dvojnásobne. Rozhodujte sa zodpovedne. Uvedomme si, že väčšina dekorácií poslúži len pár týždňov a potom sa zmení na odpad. Spomenúť si na zosnulých môžete hocikedy vo svojom srdci, aj bez hromadenia vecí na cintoríne.
Páči sa vám, čo píšeme?
Odporučte článok vašim známym alebo nás sledujte na našich sociálnych sieťach.
Facebook EkoReštart
Instagram @ekorestart.sk
Nezabudnite sa prihlásiť pre odber nášho newslettra v pätičke stránky, aby vám neunikli žiadne novinky.