Ekoznačky sa ukázali ako úspešné reklamné lákadlo. Z regálov na nás svietia nálepky ako bio, eko, vegan… Ako však vedieť, že práve tento výrobok je ten najekologickejší, skutočne šetrný k životnému prostrediu a oplatí sa do neho investovať? Najjednoduchším spôsobom je poznať oficiálne eko značenie. Nie je to nič ťažké, na začiatok vám postačí poznať zopár základných log.
Čo je vlastne eko?
Týmto pojmom sú označované výrobky a služby, ktoré sú v priebehu celého životného cyklu šetrnejšie k životnému prostrediu, ale aj k zdraviu samotného spotrebiteľa. Vopred stanoveným postupom sa prísne hodnotí získavanie surovín, samotné suroviny, výroba a použitie výrobku až po jeho zneškodnenie (alebo recykláciu). Kvalita takéhoto produktu je v zásade na vysokej úrovni, pretože musí splniť nadštandardné požiadavky.
Kto bol prvý?
V ktorej krajine sa pojem ekoznačka objavila po prvýkrát? Ak ste odpovedali Nemecko, mali ste pravdu. Bolo to v roku 1978 a označenie sa volalo „Modrý anjel“ (Der Blaue Engel). Postupne sa označovanie výrobkov environmentálnou vhodnosťou rozšírilo aj ďalej do sveta a nadobudlo medzinárodné rozmery. Značka Modrý anjel v Nemecku stále existuje a je to najstaršia ekoznačka na svete. Výrobky ňou označené musia spĺňať zdravotné, bezpečnostné a technické štandardy, ktoré posudzuje nezávislá porota (Environmental Label Jury). V súčasnosti má toto logo približne 20 000 produktov od 1 600 spoločností.
Ako je to u nás?
Na Slovensku používame na označenie ekoznačky pomenovanie„Environmentálne vhodný produkt“. Takéto logo môžete nájsť napríklad na produktoch z papierenského, drevárskeho, chemického aj textilného sektora. Označujú sa tak aj eko ubytovacie a kempingové služby.
Výrobky a služby, ktoré sú označené spomínaným logom musia spĺňať súbor vopred stanovených prísnych požiadaviek. Sú vyrobené spôsobom, ktorý čo najmenej poškodzuje životné prostredie, majú nízku spotreba energie a vody, často sú z recyklovaného materiálu (výrobky, na ktorých výrobu bola využitá už predtým použitá surovina) alebo recyklovateľné (výrobky, ktoré možno po použití recyklovať). Prísne kritéria kontroluje a značku udeľuje Ministerstvo životného prostredia SR od roku 1997.
Ekoznačka spoza hraníc
Českou alternatívou nášho “Environmentálne vhodného produktu“ je „Ekologicky šetrný výrobek“. U našich susedov túto značku udeľuje Ministerstvo životního prostředí ČR. Tak ako aj u nás sa prísne posudzujú viaceré oblasti: prevoz (emisie), životný cyklus výrobku (z čoho je vyrobený, ako sa likviduje, spotreba energie a surovín na výrobu) i obal. Logo, podobne ako naše slovenské, vypovedá o tom, že produkt je ekologickejší ako ostatné podobné výrobky v jeho kategórii a pri jeho výrobe boli minimalizované vplyvy na životné prostredie.
A čo potraviny?
Ak si chcete vybrať kvalitu, stačí si na obale všimnúť značku “EKO poľnohospodárstvo”. Takto sa na Slovensku označujú rastlinné a živočíšne výrobky vyprodukované v ekologickom poľnohospodárstve (bez použitia umelých hnojív, chemických postrekov, pesticíd, bez GMO). Nezabudnite, že rozlišujeme BIOprodukty (obilie, zelenina, krmivá, vajcia, hydina) a BIOpotraviny (cestoviny, chlieb, čaj, maslo). U živočíšnych produktov okrem iného značka garantuje aj humánne zaobchádzanie so zvieratami. Logo “EKO poľnohospodárstvo” zaručuje, že produkty boli sledované na každom kroku – od výrobcu až ku konečnému spotrebiteľovi. Procesy sú prísne kontrolované Ministerstvom pôdohospodárstva a Ústredným kontrolným a skúšobným ústavom poľnohospodárskym. U našich českých susedov spoznáte biopotravinu podľa tzv. biozebry, pásikavého loga s nápisom Bio Produkt ekologického zemědělství. Udeľuje ho Ministerstvo zemědělství ČR.
EKO značky v rámci EÚ
V rámci Európskej únie existuje environmentálna značka Európskej Únie tzv. Európsky kvet. Takto bývajú označené produkty a služby ako sú napríklad umývačky riadu, chladničky, pracie prostriedky, farby, laky, papier, textilné výrobky a mnohé ďalšie. To, či má vami zvolený produkt takúto značku, si môžete overiť aj v online katalógu. Na Slovensku logo udeľuje Ministerstvo životného prostredia od roku 2004.
Čo sa týka potravín, od leta 2010 majú povinne všetky biopotraviny vyrobené v EÚ tiež európsku bioznačku – zelený list z hviezdičiek. Okrem toho musí byť na obale balených potravín uvedená aj krajina pôvodu poľnohospodárskych surovín, z ktorých je produkt vyrobený. Certifikované biopotraviny sú označené rovnakým logom v celej EÚ.
Zelená a modrá sú fér
Modrá obloha ako optimizmus, zdvihnuté rameno symbol sily a zelená farba ako rast – to je logo Fair Trade (spravodlivý obchod). Hnutie FT sa snaží vrátiť do medzinárodného obchodu etické pravidlá a princípy a hájiť práva ľudí z ekonomicky menej výkonných krajín tzv. tretieho sveta. Sortiment Fair Trade (FT) výrobkov zahrňuje napríklad kávu, čaj, kakao, banány, orechy, med, ryžu, rezané kvety a mnohé ďalšie. Ide väčšinou o plodiny, ktoré nerastú v našom klimatickom pásme. Podporiť ľudí (pestovateľov, zberačov…), ktorí častokrát musia vyžiť z dolára na deň môžete aj vy, svojou voľbou. Ak už nakupovať tovar z väčšej diaľky, vyberajte si produkty s touto značkou, ako darček venujte fairtradové umelecké alebo remeselné výrobky alebo naopak, odmietnite výrobky, ktoré vznikli za neetických podmienok.
Iba ak skáče
Logo skákajúceho zajaca medzi dvoma hviezdami vám určite niečo hovorí. Ide o jediný dôveryhodný certifikát netestovania na zvieratách tzv. Cruelty free produkty. Spoločnosť, ktorá je držiteľom tohto certifikátu nesmie testovať svoje výrobky, ani ich zložky nikde na svete ani testovanie nikomu zadať. Všetko je prísne kontrolované a musí byť podložené dokladmi. To je často problém pre veľké firmy, pretože niektoré krajiny, ako napríklad Čína vyžadujú testovanie všetkých prostriedkov na zvieratách. Ak tam firma predáva svoje produkty, tak tento certifikát získať nemôže. Nenechajte sa však zmiasť, pretože existujú aj iné, podobné logá (králik v trojuholníku, samotný králik a pod.), ktoré neposkytujú žiadnu záruku, že spoločnosť prešla nezávislou kontrolou.
Na záver ešte dobrá rada pre vaše nákupy: Ak existuje k dovážanému výrobku slovenský ekvivalent, je lepšie siahnuť po ňom. Nakupujte u lokálnych výrobcov a keď sa dá bezobalovo, potešíte prírodu.
Páči sa vám, čo píšeme?
Podporiť našu prácu môžete zaslaním SMS, viac sa dozviete v časti O nás.
Odporučte článok známym alebo nás sledujte na našich sociálnych sieťach.
Facebook NašeBio&Eko
Instagram @nasebioeko
Nezabudnite sa prihlásiť pre odber nášho newslettra v pätičke stránky, aby vám neunikli žiadne novinky.