Čo pre vás znamená šport? Novoročné predsavzatie, ktoré aj tak väčšina poruší, vidina vypracovaného tela do plaviek alebo neoddeliteľná súčasť každého dňa? Pohyb a cvičenie sú pre naše fyzické a psychické zdravie užitočné po celý rok. Aby ste boli fit, nepotrebujete diamantovú kartu do fitka ani drahé nástroje či značkové oblečenie. Stačí vám odhodlanie a pevná vôľa. Navyše cvičenie z pohodlia domova alebo v exteriéri šetrí prírodu aj vaše financie.
Predtým než začnete…
Čo všetko budete potrebovať, ako a kde to zohnať, záleží najmä od druhu športu. Existujú pohybové aktivity, pri ktorých vám stačí len vlastná váha, prípadne tenisky. Akékoľvek vybavenie na cvičenie si skúste kúpiť použité. Ak s nejakým športom ešte len začínate a nie ste si istí, či to bude pre vás to pravé, poproste niekoho, aby vám požičal svoju výbavu. Činky a rôzne ťažké cvičebné nástroje si vyžadujú energeticky náročnú výrobu a palivo na ich prepravu do celého sveta. Starostlivo si vyberte aj svoju podložku na cvičenie. Mnohé obsahujú PVC, ktoré nie je zdravé pre vás ani pre planétu. Uprednostnite radšej podložky z prírodných materiálov, z kaučuku, juty alebo iného rastlinného vlákna.
Čo si obliecť?
Pozorní buďte aj pri výbere oblečenia, ktoré sľubuje, že sa pri fyzickej aktivite nespotíte. Vo väčšine prípadov obsahuje množstvo chémie. Podľa jednej zo štúdií, ktoré uskutočnila Švédska inšpekcia pre chemické látky, antibakteriálne odevy obsahujú zložky ako triklosan, triklokarbán a striebro. Tieto sú v prírode ťažko odbúrateľné, majú vplyv na znižovanie reprodukcie a sú škodlivé pre vodné živočíchy. Nerecyklovateľné odevy vyrobené zo syntetických vlákien nie sú dobré ani pre zdravie.
Vyberajte si oblečenie najmä z bambusu a pred kúpou si overte si, či je jeho značka udržateľná a výroba šetrná pre životné prostredie. A prečo bambus? Jeho pestovanie je veľmi jednoduché, nepotrebuje hnojivá, pesticídy ani zavlažovanie. Je dokonca ekologickejší ako bio bavlna. Ak chcete byt dôslední, všímajte si aj to, ako sa oblečenie na šport vyrába, balí a transportuje až k vám. Investujte do kvality, aby legíny či tričká neskončili v koši už po niekoľkých použitiach.
Ovocie alebo tyčinka?
Naozaj si potrebujete ku každému jednému cvičeniu kúpiť presladené energetické nápoje a proteínové tyčinky balené v plastoch? Aby ste sa po náročnom tréningu dobili energiou postačí vám aj “obyčajné” domáce jedlo. Rovnaké vitamíny a živiny, aké hľadáte v produktoch s lákavými obalmi, nájdete aj na farmárskom trhu. Navyše tým pomôžete lokálnym pestovateľom a zredukujete odpad. Banány sú plné magnézia proti svalovým kŕčom, na zvýšenie proteínov skúste vajcia z voľného chovu a špenát poslúži ako antioxidant na budovanie svalov. Ignorujte aj automaty na nápoje s jednorazovými pohármi. Z domu si prineste svoju fľašu s vodou. Môžete si ju ochutiť domácim sirupom, lístkami mäty alebo citrónom. Vyskúšajte napríklad fľaše z nehrdzavejúcej ocele bez BPA, olova a iných toxínov.
Telocvičňa áno, ale…
Takmer každé fitko znamená používanie strojov, vysokú spotreba energie na vykurovanie, klímu a v konečnom dôsledku veľké plytvanie energiou. Uprednostnite cviky, pri ktorých budete pracovať s váhou svojho tela, kruhový tréning alebo pilates. Ak by ste však trénovali vonku, nespotrebovali by ste toľko elektriny a znížili by ste svoju uhlíkovú stopu. Navyše pocítite prepojenie medzi sebou a prírodou. Stačí len krátky pobyt na čerstvom vzduchu a človek hneď vidí a hlavne cíti výsledky. Šport vonku zlepší vašu náladu, zaženie smútok a zvýši sebavedomie. Počas prechádzky vo vašom okolí skúste pohľadať stroje na cvičenie. Vo väčších mestách ich nájdete pri detských ihriskách alebo v parkoch. Na strečing svalov vám postačí aj obyčajná lavička alebo múrik. Pokiaľ je návšteva telocvične pre vás nevyhnutná, skúste si nájsť takú, ktorá svojím vybavením podporuje udržateľnosť. Spoznáte to podľa strojov využívajúcich menej energie alebo žiadnu. Ak dochádzate na cvičenie autom, je o dôvod viac skúsiť to doma. Cvičenie vo svojej domácnosti môžete oživiť tak, že zapojíte celú rodinu, má to byť predsa hlavne o zábave.
Tip na záver
Chceli by ste vedieť, aký šport patrí medzi “najzelenšie”? V súčasnosti je veľmi populárny tzv. plogging. Jeho názov pochádza zo švédskeho jazyka. Vznikol spojením dvoch slov plocka upp (zdvihnúť) a jogga (bežať). Už je vám asi jasné o čo pôjde. Je to veľmi jednoduché, beháte a popritom zbierate odpadky. Nepotrebujete veľa: opakovane použiteľné rukavice, recyklovateľné vrecia na odpad a bežecké topánky. Môžete to skúsiť sami, aj v kolektíve. Čím viac ľudí, tým viac odpadu vyzbierate a zveľadíte svoje okolie. Mimochodom tento šport vymyslel Erik Ahlström a začal ho praktizovať v roku 2016 v hlavom meste Švédska, v Štokholme. Skúste zistiť, či sa niečo podobné organizuje aj vo vašom okolí a keď nie, prečo s tým nezačnete vy. Zbierať odpadky nie je hanba, hanba je vyhodiť ich na zem.
Páči sa vám, čo píšeme?
Podporiť našu prácu môžete zaslaním SMS, viac sa dozviete v časti O nás.
Odporučte článok známym alebo nás sledujte na našich sociálnych sieťach.
Facebook NašeBio&Eko
Instagram @nasebioeko
Nezabudnite sa prihlásiť pre odber nášho newslettra v pätičke stránky, aby vám neunikli žiadne novinky.