Povedzte NIE petardám a ohňostrojom! 5 dôvodov prečo radšej osláviť Nový rok bez nich a nevyhodiť svoje peniaze do vzduchu

Silvester je predo dvermi a stavíme sa, že ste pripravení osláviť ho so svojimi blízkymi rôznymi spôsobmi, či už na chate, v reštaurácii alebo doma pred telkou. Niektorí však stále radi do týchto osláv začleňujú aj používanie pyrotechniky, pretože sa im to zdá zábavné, vzrušujúce a napĺňa ich to eufóriou. Keď sa však pozriete na “vedľajšie účinky” petárd na ľudí a životné prostredie, možno budete chcieť prehodnotiť tento svoj „rituál“.

Tu je niekoľko dôvodov, prečo sa počas tohto Silvestra radšej držte ďalej od všetkej pyrotechniky.

1. Znečistenie ovzdušia, vody a pôdy

Vybuchujúce petardy a delobuchy vedú k veľkému znečisteniu ovzdušia. Možno ste už počas Silvestra a deň po ňom videli husté oblaky dymu. Nie je na to žiadny iný dôvod ako pyrotechnika. Pri spaľovaní totiž uvoľňuje toxické látky znečisťujúce ovzdušie, ako je oxid uhličitý, oxidy dusíka, oxidy síry, trikyslík a čierny uhlík a rôzne iné častice, čo vedie k tvorbe hustých oblakov dymu. To má negatívny vplyv na oči, hrdlo, pľúca, srdce a kožu. Ohňostroje navyše znečisťujú vodu a pôdu. Vo vode často končia úlomky delobuchov, ako aj jemné častice produkované ohňostrojmi. Niektoré krajiny už zakázali ohňostroje nad vodnými tokmi využívanými na pitnú vodu. Častice z pyrotechniky menia aj živiny v pôde a vedú k tomu, že povrchová voda sa stáva kyslejšou, čo má vážne následky na ekosystémy. Podobne, atmosférické zložky síry, ako je oxid siričitý, sú schopné poškodzovať listy a narúšať rast stromov a rastlín.

2. Hluková záťaž

Niet pochýb o tom, že hlasné praskajúce ohňostroje spôsobujú ohlušivý hluk. To nemusí mať taký vplyv na mladých, ale pre starších a malé deti sa to stáva nočnou morou. Obe skupiny sú známe tým, že majú citlivý sluch a sú veľmi ovplyvnené týmito hlasnými zvukmi. Okrem nepohodlia sa vyskytli aj skutočné prípady, keď je známe, že ľudia stratili sluch kvôli hluku, ktorý vytvárajú petardy. Ohňostroje môžu vydávať zvuky až do 190 decibelov (110 až 115 decibelov nad rozsahom 75 až 80 decibelov, kde sa už začína poškodenie ľudského ucha). Ohňostroje vytvárajú vyššiu hladinu hluku ako niektoré prúdové lietadlá (100 decibelov). Okrem straty sluchu to môže viesť aj k tinnitu (zvonenie, bzučanie, hučanie, syčanie alebo iný nepríjemný zvuk, ktorý neustále znie v ušiach). Opakované vystavovanie sa neočakávaným, nepredvídateľným hlasitým zvukom, môže u mnohých spôsobiť fóbie, čím sa v budúcnosti zvýšia panické reakcie na hlasné zvuky.

zdroj: freepik.com

3. Problémy s dýchaním

Koncentrácia prachu počas osláv Nového roka sa zvyšuje a vážne postihuje ľudí s astmou a alergickou bronchitídou. Látky, znečisťujúce ovzdušie, ktoré uvoľňujú  delobuchy, zhoršujú chronické respiračné ochorenia, ako je chronická obštrukčná choroba pľúc a choroby pľúcneho interstícia, čím sa zvyšuje miera hospitalizácie a užívania liekov. Uvoľňované toxické plyny môžu spôsobiť závažnú reaktívnu dysfunkciu dýchacích ciest (RADS) aj u predtým úplne zdravých ľudí. Všetky tieto látky znečisťujúce ovzdušie nakoniec ovplyvňujú planétu, čo má za následok zmeny teploty vzduchu, vlhkosti, viditeľnosti a ďalších faktorov. Výskumníci zistili, že počas ohňostrojov sa zvyšuje obsah atmosférického tepla, povrchová teplota vzduchu a viditeľnosť sa môže znížiť až o 92%.

4. Rakovina

Akokoľvek to môže znieť šokujúco, ohňostroje môžu byť možnou príčinou niektorých druhov rakoviny. Pri výrobe pyrotechniky, sa do nej primiešavajú rádioaktívne a toxické látky, ktoré napríklad vytvárajú farby pri jej výbuchu. Tieto látky zvyšujú pravdepodobnosť vzniku rakoviny, keď kontaminujú vzduch. Do ohňostrojov sa tiež často pridáva chloristan, chemická zlúčenina, ktorá funguje ako oxidačné činidlo na uľahčenie ich pohybu smerom nahor. Táto chemikália však ovplyvňuje funkciu štítnej žľazy. Zostáva v prostredí po dlhú dobu, a keď skončí vo vodných tokoch, môže ovplyvniť aj vývoj rýb. Pyrotechnika môže tiež prispieť k znečisteniu vody mikroplastami – plastovými časticami s priemerom 5 mm a menej.

5. Nepohodlie pre (domáce) zvieratá

Okrem stresu, strachu a úzkosti, ktoré zvieratám spôsobujú náhle a hlasné výbuchy, zažívajú aj extrémne reakcie na chemikálie prítomné v delobuchoch. Tieto spôsobujú u zvierat pocit pálenia, ktorý vedie až k zraneniam. Môže sa tiež stať, že zvieratá náhodne prehltnú úlomky delobuchov, čo vedie k chorobám alebo úmrtiu. Ohňostroje produkujú aj iskry, plamene a výpary, ktoré spôsobujú zvieratám ďalšie problémy. Nejde však len o domáce zvieratá, ale aj o všetky živé tvory okolo nás – v parkoch, na farmách alebo obmedzené v iných priestoroch, ako napríklad v ZOO. Ohňostroje dokonca zhoršujú orientáciu vtákov pri lete a napríklad lesné zvieratá kvôli výbuchom vybiehajú do ulíc alebo opúšťajú svoje mláďatá. Po silvestrovskom ohňostroji, v roku 2021, v uliciach talianskeho Ríma, boli nájdené stovky mŕtvych vtákov, predovšetkým škorcov. Odhaduje sa, že až jedna pätina všetkých zmiznutí domácich zvierat, je spôsobená veľmi hlasnými zvukmi, najmä ohňostrojmi a búrkami.

zdroj: freepik.com

Alternatíva?

V súčasnosti rastie akceptácia alternatív k ohňostrojom, ako je napríklad svetelná laserová show. Jeden z pozoruhodných prípadov je mestečko Collecchio (Taliansko), kde naprogramovali tichý “ohňostroj” s posolstvom, že je možné vychutnať si ohňostroj aj bez toho, aby spôsobil hluk. Existuje však stále možnosť, že tento typ osláv môže mať negatívny vplyv na vtáky. Niektorí by si mohli myslieť, že riešením by je podanie upokojujúceho lieku zvieratám, ale tento návrh nie je uspokojivý z dvoch dôvodov. Po prvé, použitie liekov na upokojenie môže zapríčiniť vedľajšie účinky. Po druhé, zvieratá, ktoré žijú s ľuďmi, nie sú jediné, ktorým sa ubližuje. Domestikované zvieratá tvoria menšinu postihnutých zvierat. Existujú zvieratá, ktoré žijú na ulici a sú samé. Musíme brať do úvahy všetky zvieratá, či už vo voľnej prírode alebo v mestskom prostredí, ako aj zvieratá na farmách a iných miestach, kde sú držané. Z tohto dôvodu je jediným skutočne uspokojivým riešením odmietnutie používania pyrotechniky.

Neopatrné používanie pyrotechniky môže tiež spôsobiť zmrzačenie a smrteľné nehody nielen u ľudí, ale aj u zvierat, ako aj zapríčiniť požiare. Ak prestaneme používať petardy, pomôžeme nielen sebe a okoliu, ale aj životnému prostrediu a zvieratám. Aj tie najmenšie akcie, ako je oslovenie miestnej samosprávy, šírenie informácií ústne alebo na sociálnych sieťach či podpisovanie petícií, to všetko sú kroky k vytvoreniu povedomia o negatívnych vplyvoch, ktoré zábavná pyrotechnika predstavuje voči planéte. Nebojte sa o tom hovoriť ani VY a zdieľajte tento článok. Prajeme vám krásny a pokojný vstup do Nového roka!

Titulný obrázok: zdroj freepik.com