Čo priniesol rok 2024? 30 dobrých enviro správ, ktoré vás potešia!

Na sklonku roka vás chceme potešiť, a preto sme pre vás zozbierali súhrn pozitívnych správ z ekológie za tento rok. Klimatická úzkosť trápi stále viac ľudí, ale tieto dobré správy dokazujú, že naša planéta má nádej.

Pokiaľ ide o klimatické a ekologické krízy, máme sa čoho obávať, ale nesmieme strácať nádej – pretože beznádej plodí apatiu. Pripravili sme preto 30 príbehov o ekologických inováciách, zelených objavoch a víťazstvách v oblasti klímy. Veríme, že si užijete toto čítanie.

6 európskych krajín prisľúbilo 130 miliónov eur na ochranu biodiverzity. Rakúsko, Dánsko, Francúzsko, Nemecko, Nórsko a Spojené kráľovstvo oznámili nové financovanie na summite OSN o biodiverzite COP16 v Kolumbii.

EÚ urobila skok smerom k rozsiahlym projektom na ochranu oceánov. Portugalsko je teraz domovom najväčšej siete chránených morských oblastí (MPA) v Európe. Dohoda chráni hlbokomorské koraly, veľryby, delfíny, žraloky, manty a ryby pred škodlivými činnosťami, ako je napríklad rybolov.

Glasgow skúša ekologické tapety na vykurovanie svojich starnúcich domov. Európske mesto experimentuje s týmto inovatívnym spôsobom dekarbonizácie domácností a zníženia účtov za energiu.

Nová štúdia odhalila päť najlepších miest v Európe, ktoré ponúkajú najekologickejšie možnosti dopravy. Ide o Londýn, Amsterdam, Viedeň, Helsinki a Berlín. Cestovanie ekologickejším spôsobom je obzvlášť dôležité v mestách, ktoré sú známe svojimi zápchami a znečistením ovzdušia.

zdroj: freepik.com

Inžinieri z Zhengzhou University v Číne a University of South Australia (UniSA) pracujú na látke budúcnosti: pre neznesiteľné horúčavy. Ide o látku, ktorá dokáže znížiť okolitú teplotu.

Nórsky národný futbalový štadión má novú solárnu strechu. Skladá sa z 1 242 solárnych panelov. Nejde ale o tradičné strešné panely. Mini solárne panely štvorcového tvaru sú bifaciálne, čo znamená, že majú dve aktívne strany, a sú inštalované vertikálne.

Portugalsko zavádza nový národný železničný preukaz v hodnote 20 EUR mesačne ako „investíciu do životného prostredia“. Cestujúcim umožní cestovať takmer všetkými mestskými, regionálnymi, medziregionálnymi a medzimestskými spojmi, ktoré prevádzkuje štátna železničná spoločnosť Comboios de Portugal.

30. septembra sa Spojené kráľovstvo stalo prvou krajinou G7, ktorá sa vzdala uhoľnej energie. Posledná uhoľná elektráreň v Ratcliffe-on-Soar v Nottinghamshire bola „odpojená“ zo siete o 15:00, čím sa skončila 142-ročná história Spojeného kráľovstva v spaľovaní uhlia na výrobu elektriny.

Chránené korytnačky zelené a karety obyčajné zažívajú veľký návrat na plážach dvoch britských vojenských základní na Cypre. Počet hniezd prekonal minuloročný rekord takmer o 25 percent. Na všetkých piesočnatých plážach v základniach bolo tento rok zaznamenaných 382 hniezd morských korytnačiek – o 100 viac ako v minulom roku.

zdroj: freepik.com

Prelom v technológii batérií by mohol v budúcnosti priniesť telefóny „tenké ako kreditné karty“ a efektívnejšie elektrické vozidlá. Výskumníci z Chalmers University of Technology vo Švédsku pracujú na silnej a ľahkej batérii vyrobenej z uhlíkových vlákien. Je označovaná ako „najsilnejšia batéria na svete“ a tvrdia, že by mohla byť integrovaná do konštrukcie vozidla, aby sa znížila jeho hmotnosť a zvýšil dojazd.

Na streche v Oxforde bol nainštalovaný prvý „nehybný“ systém veternej energie. Tieto  „nehybné“ turbíny  by mohli vyriešiť problémy s hlukom a divokou zverou.

Solárne panely by mohli pokryť 68 % dopytu po energii v strednej Európe. Rozmiestnenie solárnych panelov na tej istej pôde, kde sa pestujú plodiny, by podľa nového výskumu mohlo byť riešením na podporu obnoviteľnej elektriny v Česku, Maďarsku, Poľsku a na Slovensku.

Helsinki stavajú najväčšie tepelné čerpadlo na svete, aby udržali teplo vo svojich domovoch. Tepelné čerpadlo vzduch-voda sa inštaluje, aby pomohlo dekarbonizovať mestský systém diaľkového vykurovania. Môže pracovať pri teplotách až -20 C a bude poháňané elektrinou z obnoviteľných zdrojov.

Prevádzky čínskych uhoľných elektrární klesajú. Od januára do júna bolo schválených 14 nových uhoľných elektrární s celkovou kapacitou 10,3 gigawattov, čo je o 80 percent menej ako 50,4 gigawattov v prvej polovici minulého roka.

Na Sicílii sužovanej suchom bola objavená vodná rezerva dvakrát väčšia ako jazero Loch Ness. Predpokladá sa, že rozľahlá sladkovodná rezervácia obsahuje približne 17 miliárd kubických metrov vody a nachádza sa medzi 700 a 2500 metrami pod povrchom. Mohlo by to byť kľúčom k vyriešeniu pretrvávajúceho sucha na Sicílii.

Prvýkrát veterná a solárna energia vyrobili v prvej polovici tohto roka v EÚ viac elektriny ako fosílne palivá. Nová analýza energetického think-tanku Ember zistila, že elektrická energia z vetra a slnka vzrástla za posledných šesť mesiacov na historické maximum 30 percent v porovnaní s 27 percentami z fosílnych palív. Zvyšných 43 percent tvorili vodné, jadrové a iné zdroje.

zdroj: pexels.com

V snahe zvýšiť atraktívnosť udržateľnej dopravy a odľahčiť finančné zaťaženie občanov vlády Belgicka, Francúzska a Rakúska nariadili, aby náklady na verejnú dopravu hradili zamestnávatelia.

Odlesňovanie v Kolumbii kleslo za rok o 36 percent, čo predstavuje nové rekordné minimum. Je to obzvlášť dobrá správa pre najväčší dažďový prales na svete (Amazonský prales), z ktorého jedna tretina leží práve v Kolumbii.

Paríž sa môže pochváliť viac ako 1 300 kilometrami cyklistických pruhov, z ktorých 500 kilometrov bolo vybudovaných v rokoch 2014 až 2020. V rámci olympijských hier pribudlo v centre mesta aj mimo neho 30 km nových pruhov. Od veľkých piknikov až po dni bez áut a nové cyklistické pruhy, Paríž kráča vpred s iniciatívami udržateľnej dopravy.

Valencia plánuje premeniť svoje cintoríny na najväčšiu mestskú solárnu farmu v krajine. Chcú tam totiž nainštalovať tisíce solárnych panelov v okolí mesta. Projekt dostal názov RIP – Requiem in Power.

V Česku bude recyklácia textilu povinná. Krajiny EÚ vyprodukovali v roku 2020 odhadom 6,95 milióna ton textilného odpadu alebo približne 16 kg ročne na osobu. České ministerstvo životného prostredia oznámilo plány na presadenie povinného zberu textilného odpadu od roku 2025.

Krajiny EÚ prijali vôbec prvé pravidlá na meranie, vykazovanie a overovanie emisií metánu v energetickom sektore v snahe znížiť objem týchto látok znečisťujúcich ovzdušie, o ktorých je známe, že sú až 30-krát silnejšie ako oxid uhličitý (CO2).

Dobrá správa pre milovníkov čokolády. Vedci vo Švajčiarsku vynašli spôsob, ako vyrobiť čokoládu zdravšiu a udržateľnejšiu. Pre čokoládové tyčinky sa zvyčajne extrahujú iba kakaové bôby a dužina. Vedci z federálneho technologického inštitútu ETH Zurich však zistili, že šupku kakaových strukov možno použiť tiež. Ako náhradu za kryštálový cukor.

zdroj: pixabay.com

Nová iniciatíva uznala prírodu ako oficiálneho umelca, čo znamená, že speváci, skladatelia a kapely, ktorí používajú zvuky prírody, sa môžu rozhodnúť pridať ju ako odporúčaného umelca. Časť ich ziskov zo streamovacích platforiem, ako sú Spotify a Apple Music, potom poputuje na ochranu prírody a riešenie environmentálnych problémov.

Reklamy na rýchlu módu by mohli byť vo Francúzsku čoskoro zakázané v rámci nového návrhu zákona na potlačenie tohto znečisťujúceho priemyslu. Návrh zákona, ktorý predložila poslankyňa Anne-Cécile Violland, sa tiež snaží uvaliť pokuty na lacné, “fast fashion”, oblečenie.

Európska únia sa stala prvým medzinárodným orgánom, ktorý kriminalizuje najzávažnejšie prípady poškodenia životného prostredia, ktoré sú „porovnateľné s ekocídou“. Ničenie ekosystému vrátane straty biotopov a nezákonnej ťažby dreva sa bude trestať prísnejšími trestami a trestom odňatia slobody podľa aktualizovanej smernice EÚ o trestných činoch proti životnému prostrediu.

Španielsky parlament chce zakázať vnútroštátne lety, najmä také, ktoré sa dajú nahradiť cestou vlakom za menej ako dve a pol hodiny.

Francúzsko zavádza povinné kompostovanie. Recyklácia organického odpadu bude povinná podľa nových pravidiel o „povinnom kompostovaní“. S podporou vládneho Zeleného fondu musia obce poskytnúť obyvateľom spôsoby, ako triediť biologický odpad, medzi ktoré patria zvyšky potravín, šupky zo zeleniny, potraviny po dátume spotreby a odpad zo záhrad.

Juhokórejský parlament schválil prelomový zákaz výroby a predaja psieho mäsa. Hoci v Južnej Kórei stále konzumuje psie mäso istá menšina ľudí, staroveká prax bola predmetom ostrej kritiky zo strany zahraničných médií a obhajcov práv zvierat. V posledných rokoch sa k štrajkom pripojili už aj mladšie generácie obyvateľov tejto krajiny.

V Belgicku už nebude trpieť žiadny delfín kvôli „zábave“ turistov. Po tridsaťročnom boji aktivistov za práva zvierat Belgicko natrvalo zakázalo deflináriá. Aktuálne pracuje na tom, aby boli delfíny umiestnené do niektorých zo záchranných centier.

zdroj: freepik.com

Sme si istí, že v roku 2025 budú dobré správy aj naďalej prichádzať. Ak narazíte na skvelý EKO príbeh, alebo ste ho sami zažili, napíšte nám a podeľte sa s nami o svoje nápady 🙂

Nech je rok 2025 pre všetkých nás ekologickejší a zelenší!

Titulný obrázok: zdroj freepik.com