Záchrana biodiverzity, rozvoj envirovýchovy či inovácie v sociálno-ekologickom podnikaní – to sú oblasti, ktorých podpora má s postupujúcimi klimatickými zmenami neustále väčšiu váhu. Aj preto pokračuje Nadácia VÚB vo svojom programe Envirogranty. Už piaty rok po sebe prerozdelí medzi projekty s jasnou víziou a merateľným dopadom granty vo výške 50-tisíc eur. Organizácie môžu poslať svoje projekty so žiadosťou o podporu do 3. novembra.
Neziskové organizácie, ochranárske združenia, školy či malé subjekty v oblasti enviro podnikania môžu opäť požiadať o finančnú vzpruhu z už stabilného zdroja grantovej podpory. Program Envirogranty, v rámci ktorého bolo za doterajšie štyri ročníky realizovaných už 36 projektov, ponúka s príchodom jesene organizáciám príležitosť posunúť sa opäť ďalej vo svojej dôležitej práci a dlhodobo ju udržať.
„Minulý ročník nášho hlavného grantového programu v oblasti ochrany životného prostredia jasne ukázal, že aktívne nasadenie v tejto sfére neustále rastie. Potešilo nás dovtedy rekordné množstvo projektov. Veríme, že aj na základe posledných výkyvov počasia, ktoré sú jednoznačnou ukážkou vplyvu klimatických zmien, budeme v odhodlaní pozitívne meniť veci pokračovať aj tento rok,“ hovorí predseda správnej rady Nadácie VÚB Jozef Kausich a pokračuje: „Sme radi, že opäť pomôžeme viacerým organizáciám pri rozbehu či udržaní ich dlhodobej a neľahkej práce v prospech našej prírody.“ V rámci grantovej podpory environmentálnych aktivít prerozdelila Nadácia VÚB za prvé štyri ročníky svojho programu Envirogranty a tiež enviroceny Atlas sumu už 480-tisíc eur.
Hlásiť sa môžu projekty z troch oblastí
Priestor získať zdroje pre zelené neziskové organizácie je stále pomerne obmedzený. Práve preto majú cez program Envirogranty šancu na podporu iniciatívy zamerané na ochranu biodiverzity a životného prostredia, zacielené na udržanie fauny a flóry v konkrétnych lokalitách, čistotu vôd, ovzdušia, úrodnosti pôdy. Podpora poputuje aj medzi riešenia na zmiernenie dopadov klimatických zmien.
Zmysel podpory lokálnych aktivít na ochranu ohrozených druhov v prírode potvrdzuje aj projekt rozšírenia záchrannej stanice v záhorskej Borinke. Stojí za ním OZ Návrat do divočiny, ktoré dostalo podporu z minulého ročníka programu Envirogranty. „Granty a podpora verejnosti nám značne pomáhajú rozvíjať stanicu. Uvedomujeme si, že nerobíme biznis a že získané financie neprodukujú ďalšie financie. Vďaka grantu, ktorý sme minulý rok získali od Nadácie VÚB, sme mohli postaviť jednu väčšiu voliéru a rozšíriť tak kapacitu. Menšie voliéry využívame pre jedince, ktoré si vyžadujú pravidelné ošetrenie či obmedzenie pohybu. Väčšie, naopak, na fyzickú prípravu pred návratom do voľnej prírody. Vďaka donorom dokážeme ošetriť 300 až 400 zvierat ročne,“ uviedol Ján Jamriška, zakladateľ OZ Návrat do divočiny a záchrannej stanice v Borinke.
Do 5. ročníka grantovej výzvy Nadácie VÚB sa môžu zapojiť aj školy a inštitúcie, ktoré prichádzajú s inovatívnymi formami vzdelávania a osvety o potrebe ochrany životného prostredia. Ide o iniciatívy realizované v teréne aj online, projekty zamerané na školské ekoučebne, strediská envirovýchovy či návštevnícke centrá v chránených územiach, ako aj rôzne enviro festivaly. Granty sú pripravené nielen pre mimovládne ale aj podnikateľské prostredie. O podpore projektov z oblasti sociálno-ekologického podnikania rozhodne najmä ich pridaná hodnota z hľadiska spoločenskej inklúzie. Môže ísť pritom napr. o zapojenie marginalizovaných skupín do enviro podnikania, rozvoj udržateľnej produkcie z recyklovaných materiálov v spolupráci so znevýhodnenými komunitami a pod.
Posielanie žiadostí trvá do 3. novembra
Neziskové subjekty môžu svoje vypracované návrhy projektov zaslať do 3. novembra cez elektronický formulár. Všetky žiadosti o grant vyhodnotí nezávislá komisia expertov z oblasti ochrany životného prostredia, ktorá rozhodne o výbere 7 až 8 víťazných organizácií. Každá z nich dostane na realizáciu navrhovaného projektu finančnú podporu do výšky 7-tisíc eur. Nadácia VUB predstaví výsledky programu do polovice decembra a prijímatelia grantov budú môcť využiť získané prostriedky v priebehu budúceho roka.
Titulný obrázok: SOS BirdLife