V dnešnej dobe je už takmer samozrejmé byť dohladka oholený, najmä v lete, a to sa očakáva predovšetkým od žien. Nebudeme vám hovoriť, aby ste sa prestali holiť a ani to, aby ste sa holili pravidelne. Je to vaše osobné rozhodnutie. Chceme vám však poskytnúť tipy ako sa dá ochlpenia zbaviť viac ekologicky, pretože aj taká nevinná depilácia môže spôsobiť nemalé škody na našom životnom prostredí. Napríklad jednorazové holiace strojčeky vytvárajú veľké množstvo odpadu a vyčerpávajú neobnoviteľné zdroje. Čo problém zhoršuje, je aj to, že sa predávajú v hrubým plastových obaloch. Ročne končia na skládkach miliardy jednorazových strojčekov.
Okrem toho krémy a peny na holenie obsahujú chemické látky narúšajúce hormóny a potenciálne karcinogény. Často sú v plechových obaloch, ktoré obsahujú plyny vytvárajúce penu, ako je propán alebo izobután. V tomto článku vám ukážeme ekologické možnosti odstraňovania chĺpkov a veríme, že sa vám zapáčia a vyskúšate ich.
1. Žiletka z nehrdzavejúcej ocele
Asi najbežnejšou metódou odstraňovania chĺpkov je holenie. Kozmetický priemysel zarobil milióny tým, že prispôsobil klasické mužské holiace strojčeky a pridal ružové balenia pre ženy. Na trhu sú stovky rôznych možností, ale väčšinou všetky obsahujú nejaký ten kus plastu. Riešením je prechod na kovové holiace strojčeky, ktoré sú nielen ekologickejšie, dlhšie vydržia, neplnia skládky, a tiež sa finančne oplatia. Na lacnejšie jednorazové holiace strojčeky miniete každým rokom viac peňazí. Kovový holiaci strojček je riešením na celý život, pričom po opotrebovaní, v ňom len vymeníte žiletku. Takéto opakovane použiteľné holiace strojčeky a žiletky sú 100% bez plastov.
2. Epilácia
Epilácia je obľúbená metóda odstraňovania chĺpkov, najmä pokiaľ ide o nohy. Epilátory fungujú podobne ako voskovanie v tom zmysle, že chĺpky, ktoré sa rozhodnete odstrániť, sú z folikulu vytiahnuté s korienkom. Nedeje sa to však nanášaním horúceho vosku, ale pohybom epilačného zariadenia po chĺpkoch, pričom sa zachytávajú a vyťahujú z pokožky. Predstavte si to ako veľa mini pinziet naraz. Prvýkrát to bolí, ale rýchlo si zvyknete. Má to svoje výhody: epilátor vytrháva chĺpky od korienkov, takže vám zostane dlhšie hladká pokožka a nevyžaduje si to toľko času a úsilia ako holenie alebo iné metódy. Navyše, čím viac budete epilovať, tým menej vám budú chĺpky rásť. Musíte si však dávať pozor na značku svojho epilátora, pretože stále existujú spoločnosti, ktoré ich testujú na zvieratách.
3. Depilácia cukrom
Táto metóda na odstránenie chĺpkov existuje už po stáročia. Je jedna z najviac EKO (nie sú pri nej potrebné papierové pásiky ani drevené aplikátory) a má ešte jednu veľkú výhodu. Jediným správnym ošetrením môžete odstrániť chĺpky na tri až šesť týždňov! Depilácia cukrom je proces, ktorý existuje už od roku 1900 pr.n.l., pričom používa cukor namiesto syntetických produktov. Hovorí sa, že cukor je “menej bolestivý” a lepší pre citlivú pokožku ako napríklad klasické voskovanie. Vyskúšajte sami. Je to procedúra, ktorú môžete absolvovať aj doma. Všetko, čo potrebujete je: 1 šálka bieleho cukru, 2 polievkové lyžice citrónovej šťavy, 2 polievkové lyžice vody. Zmiešajte ich a zohrejte. Dávajte pozor, aby ste ich neprevarili, inak sa zmes zmení na kameň. Keď je pripravená, môžete nádobu odstrániť zo sporáka a počkať, kým vychladne (asi 10 minút). Pasta musí mať izbovú teplotu. Potom ju použite na voskovanie. Pre viac podrobností si môžete pozrieť video. Dôležité upozornenie – pastu odstráňte rýchlym švihnutím v rovnakom smere ako je rast chĺpkov. Je to presne opačný pohyb, ako by ste robili s klasickým voskom, ale zabraňuje zničeniu folikulu a výsledky trvajú dlhšie.
4. Laserové odstránenie chĺpkov
Jednou z ekologických možností odstraňovania chĺpkov je aj laser. Je to síce dosť veľká investícia, výsledky budú viditeľné až po niekoľkých sedeniach a týždňoch, ale nakoniec to stojí za to. Jemné svetlé chĺpky laser nerozpozná, takže tie vám, žiaľ, zostanú. Existuje aj možnosť, ako to urobiť doma pomocou laserového epilátora. Tieto zariadenia sú čoraz bežnejšie a účinnejšie. Problémom však môže byť ich následná recyklácia a sú tiež pomerne dosť náročné na napájanie, čo však platí aj pre epilátory.
5. Netoxický krém na holenie
Krém na holenie sa vo všeobecnosti používa na holenie fúzov, ale dá sa použiť na akúkoľvek inú oblasť. Ak si potrebujete oholiť nohy alebo podpazušie, môžete použiť aj kokosový olej alebo mydlo na holenie. Ak hľadáte “skutočný” krém na holenie, skúste sa vyhnúť bežným značkám, ktoré sú plné chemikálií a palmového oleja. Pozor aj na aerosólové plechovky, nedajú sa recyklovať a trvá aj 500 rokov, kým sa rozložia. Existuje dlhý zoznam vegan, netoxických a cenovo dostupných holiacich prípravkov, stačí len navštíviť najbližší bio obchod, alebo hľadať na internete.
POZOR na toto: Klasický krém na odstraňovanie chĺpkov, po ktorého aplikácii chĺpky samé vypadnú (ani sa im nečudujeme) páchne po čpavku, čo by malo byť vašou prvou výstrahou. Je vyrobený z dlhého zoznamu chemikálií, ktoré nakoniec skončia vo vašom tele a odtečú do riek. Na internete tiež môžete nájsť početné sťažnosti na podráždenie a pálenie pokožky. Týmto výrobkom povedzte svoje jasné: NIE.
Vyrobme si spolu domáci gél po holení
Budeme potrebovať: 4 polievkové lyžice bambuckého masla, 3 polievkové lyžice kokosového oleja, 2 polievkové lyžice mandľového oleja a éterický olej podľa vlastného výberu, napríklad z ruží. Bambucké maslo a mandľový olej vložte do hrnčeka a chvíľu zohrievajte. Keď sa roztopí, odtiahnite ho zo sporáka. Pridajte mandľový olej a pár kvapiek éterického a poriadne premiešajte. Nalejte zmes do misky s vrchnákom a dajte ju do chladničky, pokým nestvrdne. Potom ešte premiešajte. Gél môžete uchovávať v chladničke približne jeden mesiac.
Existuje naozaj veľa vegánskych a ekologických možností odstraňovania chĺpkov, len musíte zistiť, ktorá z nich je pre vás tá najvhodnejšia. Dúfame, že tento malý sprievodca bol pre vás užitočný. Ak máte ďalšie návrhy, neváhajte nám zanechať komentár na našich sociálnych sieťach.
Titulný obrázok: freepik.com