Matky v prírode: 11 zvieracích hrdiniek, ktoré pre svoje mláďatá obetujú všetko

Ľudia nie sú jediní, ktorí ochraňujú a vychovávajú svojich potomkov. Zvieracia ríša je plná mamičiek, ktoré učia svoje deti, ako si nájsť jedlo a prežiť v prírode. Prinášame vám príbehy niekoľkých skvelých matiek, ktoré sa vzorne starajú o svoje mláďatá.

1. Orangutan

Puto medzi matkou a jej mláďatami je jedno z najsilnejších v prírode. Počas prvých dvoch rokov života sa mláďatá úplne spoliehajú na svoju matku, pokiaľ ide o jedlo a prepravu. Mamičky zostávajú so svojimi mláďatami šesť až sedem rokov a učia ich, kde nájsť potravu, čo a ako jesť a techniku ​​stavania hniezda na spanie. Keďže orangutany sú typicky osamelé zvieratá, väzby medzi matkou a dieťaťom sú obzvlášť významné. Je známe, že samice orangutanov „navštevujú“ svoje matky, kým nedosiahnu vek 15 alebo 16 rokov.

2. Ľadový medveď

Pozorné matky ľadových medveďov zvyčajne porodia dvojčatá, ktoré sa pri nich držia asi dva roky, aby sa naučili potrebné zručnosti prežitia v chladnom podnebí. Matky sa hrabú v hlbokých snehových závejoch a vytvárajú tak priestor chránený pred poveternostnými vplyvmi. Zvyčajne rodia medzi novembrom a januárom a starajú sa o mláďatá pomocou telesného tepla a mlieka. Mláďatá opúšťajú brloh v marci a apríli, aby si zvykli na vonkajšie teploty, kým sa naučia loviť.

3. Slon africký

Čo sa týka afrických slonov, čerstvá mamička nie je sama, kto sa stará o svoje mláďatá. Slony žijú v matriarchálnej spoločnosti, takže ostatné samice zo skupiny pomáhajú mláďatám po narodení na nohy a ukazujú im, ako má prijímať mlieko od matky. Sledovaním dospelých sa neskôr mláďa učí, ktoré rastliny jesť a ako sa k nim dostať. Samice pravidelne nadväzujú láskyplný kontakt s mláďaťom. Staršie slony prispôsobujú tempo stáda tak, aby mláďa udržalo krok. Stáda sa zvyčajne presúvajú tak, že najmladší člen je vo vnútri stáda chránený pred predátormi. Ak sa náhodou stane sirotou, zvyšok stáda si ho adoptuje.

Zaujímavosť: Nielenže sa sloniciam narodí jedno z najväčších mláďat na svete s priemernou hmotnosťou 200 kíl, ale musia vydržať aj 22 – mesačné tehotenstvo!

zdroj: pixabay.com

4. Gepard

Gepardie matky vychovávajú svoje mláďatá v izolácii. Premiestňujú ich (zvyčajne dve až šesť mláďat) každé štyri dni, aby zabránili nahromadeniu zápachu, ktorý môžu predátory vystopovať. Po 18 mesiacoch výcviku gepardy konečne opúšťajú svoje matky. Mláďatá potom vytvoria súrodeneckú skupinu, ktorá spolu zostane ďalších šesť mesiacov.

5. Tučniak cisársky

Po znesení vajíčka ho matka tučniaka cisárskeho nechá samčekom, ktorý chráni krehkú tvrdú škrupinu pred poveternostnými vplyvmi. Matka potom prejde až 80 km, aby sa dostala k oceánu a rybám. Neskôr sa vráti domov, aby potravu vyvrhla novovyliahnutým mláďatám. Pomocou tepla vlastného plodového vaku matka udržuje mláďa v teple a bezpečí.

6. Kengura

Kengury sú gravidné len 21 až 38 dní pred pôrodom mláďaťa, ktoré môže byť malé ako zrnko ryže alebo ako včela. Na rozdiel od mláďat väčšiny ostatných cicavcov je novonarodená kengura pri narodení veľmi nevyvinutá a podobný embryu. Matky sa starajú o svoje zraniteľné bábätká tak, že ich celé mesiace nosia vo vakoch, udržiavajú neustály kontakt koža na kožu, kým sa vyvíjajú ďalších 120 až 450 dní. Kengury sa natrvalo vynoria z matkinho vaku až vo veku 10 mesiacov, ale ďalších 8 – 11 mesiacov pravidelne pijú materské mlieko.

7. Panda

Novonarodené pandy sú neuveriteľne zraniteľné, slepé a maličké, vážia len niečo okolo 100 gramov, a sú takmer také malé ako novonarodené kengury. Mamičky s priemernou hmotnosťou okolo 130 kíl musia venovať veľkú pozornosť ochrane svojich malých, bezmocných mláďat, a preto ich takmer neustále držia v náručí, kým nie sú dosť veľké na to, aby sa pohybovali samy, vo veku asi troch mesiacov. Vo veku od 12 do 18 mesiacov má mláďa pandy veľký rastový skok, priberie 45 kíl a vyrastú mu silné zuby, ktoré potrebuje na jedenie bambusu. Keď má panda približne 18 mesiacov, je pripravená vydať sa na cestu sama, keďže sa od svojej matky naučila zručnostiam prežitia, ktoré potrebuje.

zdroj: pixabay.com

8. Chobotnica

Potom, čo samice chobotníc nakladú obrovské množstvo vajíčok – niekedy až tisícky – udržujú vyvíjajúce sa mláďatá okysličené a bez baktérií tým, že ich “ovievajú” svalovými orgánmi nazývanými “sifóny”. Počas tohto procesu mamičky chobotníc prestanú jesť a neopustia oblasť, kým strážia svoje potomstvo, bez ohľadu na to, ako dlho trvá, kým sa vyliahnu. Najdlhšie takéto obdobie, aké kedy vedci pozorovali, bolo štyri a pol roka. Po vyliahnutí vajíčok ich matka pomocou sifónu vyfúkne do otvoreného oceánu. Akonáhle sú mláďatá bezpečne vonku, vo voľnej prírode, matka zomrie od hladu.

9. Delfín

Asi šesť hodín po narodení mláďat, ich začnú matky dojčiť, najmenej štyrikrát každú hodinu počas prvých štyroch až ôsmich dní a pokračujú v tom až 18 mesiacov. Mláďatá začínajú plávať po boku svojej matky hneď od narodenia. Aby pomohli tým najmenším udržať krok, mamičky delfínov vytvoria vír vo vode, ktorý udrží mláďatá vedľa nich. Matky a ich potomkovia si zvyčajne vytvárajú mimoriadne silné puto a mláďatá zostávajú so svojimi matkami až šesť rokov.

10. Veľryby

Matka veľryby môže počas dojčenia stratiť až jednu tretinu svojej telesnej hmotnosti. Tieto oddané mamičky sa zdržiavajú pri svojich mlaďatách viac ako rok, vedú ich cez oceán a chránia ich pred predátormi, pričom sa od nich nikdy neodvážia vzdialiť sa na vzdialenosť väčšiu ako je dĺžka tela. Napríklad vorvaň dojčí svoje mláďatá viac ako dva roky, čo je v živočíšnej ríši naozaj dlhé obdobie. Mnohé druhy veľrýb so svojimi deťmi udržiavajú dlhotrvajúce putá. Kosatky a ich deti zostávajú spolu celý život, dokonca aj potom, keď už majú vlastných potomkov. Matky majú len jedno mláďa každých päť rokov a strážia ho 24 hodín denne, 7 dní v týždni. Mláďatá nespia prvý mesiac svojho života, takže aj matky sú bez spánku. Ich trpezlivosť a starostlivá povaha z nich robí jedny z najstarostlivejších matiek v mori. Počas svojho života sa kosatka od svojej matky oddelí iba na niekoľko hodín, aby si našla potravu a párila sa.

Zdroj: freepik.com

11. Krokodíl

Väčšina ľudí by asi neuvažovala o tom, že by krokodílovi dali ocenenie Matka roka. Napriek ich neľútostnej povesti, sú tieto plazy v skutočnosti oddané matky. Väčšina plazov nakladie vajíčka a potom navždy zmizne. Krokodília mama však svoje hniezdo po zahrabaní vajíčok pozorne sleduje a tri mesiace ho stráži pred potenciálnymi predátormi. Keď sa jej deti chystajú vyliahnuť, vydávajú prenikavé škrípanie a mama vajíčka rýchlo vyhrabe. Po vyliahnutí sa deti vozia v ústach mamy a pod jej ochranou žijú asi dva roky. Zdá sa, že pokiaľ ide o krokodíly, ich vonkajšia schránka skrýva vnútornú jemnosť.

Titulný obrázok: Pexels.com


Aby vám neunikol žiadny náš článok, odporúčame vám prihlásiť sa k odberu nášho newslettra v spodnej časti stránky.