Budúcnosť záhradkárčenia sa volá permakultúra. S naším návodom ju môžete vyskúšať aj vy – dokonca na balkóne!

Trápia vás vysoké teploty a veľké sucho? Aj našu prírodu. Ak ste navyše záhradkár, máte čo robiť, aby ste tento rok niečo vypestovali bez sústavného zavlažovania. Riešením pre vás by mohla byť permakultúra. Nenechajte sa odradiť týmto moderným názvom. Pojem permakultúra bol prvýkrát použitý už v 70. rokoch minulého storočia, ale samotný koncept je starý ako ľudstvo samo. Princípy permakultúry vás nasmerujú k vytvoreniu udržateľnej záhrady a naučíte sa niečo aj o zákonoch prírody.

O čo vlastne ide?

Permakultúra nie je len systém pestovania rastlín, je to aj pozorovanie prírody a jej rešpektovanie. Podporuje rozmanitosť, harmóniu, symbiózu. Rastliny v takejto záhrade rastú v súlade s prírodou a sú dlhodobo (nielen sezónne) udržateľné. Kľúčom k úspechu je udržať zdravú pôdu. Potom už len stačí napodobniť prírodu tak, aby pracovala pre vás a opakovať jej vzory ako napríklad partnerskú výsadbu (pór+mrkva, paradajky+bazalka, cesnak+cibuľa…) alebo priestor pre divé kvety (aby ste prilákali včely a hmyz).

Permakultúra sa snaží minimalizovať odpad, spotrebu energie a čo sa vám bude páčiť – aj vašu námahu. Ochraňuje prírodu tak, aby sa život v nej množil a prekvital. Stačí si len vedieť stanoviť limity, neplytvať zdrojmi a svoje potreby prispôsobiť tým, ktoré má príroda.

Aj na balkóne, ale…

Permakultúra nie je len o klasickej záhrade, ako sme sa dozvedeli v rozhovore s Patriciou Pavlovskou, môžete ju praktizovať aj na balkónoch, terasách a dokonca aj v bytoch. Nie všetky princípy sa dajú aplikovať do garsónky, ale zopár čili papričiek pre radosť vypestujete aj v nej. A tá chuť!

Ešte predtým ako začnete so sadením, poraďte sa s niekým skúseným ohľadom statiky a uistite sa, že konštrukcia balkóna je vhodná na udržanie hmotnosti kvetináčov a nádob. Rastliny ako napríklad paradajky alebo cuketa potrebujú aspoň 40 cm pôdy, teda črepník hlboký aspoň 50 cm. Viac takýchto môže byť celkom veľká záťaž pre vašu terasu. Skombinujte ich preto s ľahšími bylinkami, ktoré, ak ich necháte rozkvitnúť, potešia aj včely. Nezabudnite tiež na problém s pretekaním vody.

Kde je sever

Zistite si na aké svetové strany máte orientovaný byt. Okná orientované na sever budú poskytovať viac slnečného svetla v zime. Do izieb, ktoré sú slnečnejšie, umiestnite mladé rastlinky, sadenice a odrezky. Vytvorte si tzv. škôlku. Každú rastlinu umiestnite podľa toho, koľko slnečného svetla potrebuje. Vo všeobecnosti platí, že čím svetlejší je list rastliny, tým viac slnečného svetla vyžaduje. Rastliny s tmavo sfarbenými listami tolerujú aj tieň. Ak sa na váš balkón alebo terasu nedostane toľko slnka, skúste vypestovať mrkvu, reďkovku alebo aj listovú zeleninu ako je šalát, mangold a kel. Tieto potrebujú len štyri až šesť hodín slnečného žiarenia denne, aby sa im darilo. Tienené balkóny môžu byť ideálnym prostredím pre medvedí cesnak. Ak je váš priestor príliš veterný, môžete na tlmenie vetra použiť popínavé rastliny na záhradnej mriežke.

Skúste to do výšky

Keď sme už spomínali mriežku… Táto sa vám môže hodiť, ak váš balkón neposkytuje práve najväčší priestor na záhradkárčenie. Ak sa nemôžete roztiahnuť na zemi, musíte ísť hore. Využite vertikálny priestor pomocou poschodových regálov, mriežok na stenách/stropoch, rebríkov, drôtov, závesných črepníkov, košov… Fantázii sa medze nekladú. Takto môžete pestovať vinič, popínavú zeleninu ako sú uhorky, fazuľa, popínavý špenát a hrášok, ktoré dokážu efektívne využiť vertikálny priestor. Ak šikovne skombinujete niektoré z vyššie uvedených pomôcok, môžete získať bohatú úrodu aj na malom balkóne. Nezabudnite, že permakultúra je o spolužití rastlín. Miesto ušetríte aj tak, že do jedného kvetináča zasadíte rastliny rôznych výšok. Vysoké paradajky, nižšie bylinky a na okraj kvetináča cuketu, ktorá bude rásť smerom von.

Zavlažovanie je základ

Záhradky na balkónoch bývajú vystavené silnému vetru, ktorý môže rastliny rýchlo vysušiť. Samozavlažovacie črepníky sú preto najlepšou voľbou. Vo svojej nádrži udržia dostatok vody, ktorú môžu rastliny využiť počas niekoľkých dní. Polievanie vám môže uľahčiť aj kvapkový zavlažovací systém. Ocenia ho aj počas vašej neprítomnosti. Keďže veľké masy pôdy schnú dlhšie, je lepšie mať niekoľko veľkých kvetináčov ako veľa malých, ktoré vyžadujú každodenné zavlažovanie. Vyberte si nádoby, ktoré sú dostatočne veľké na to, aby podporovali koreňový systém vašich rastlín, aby mali dostatok priestoru na rast do plnej veľkosti bez potreby presádzania. Aby ste uplatnili princípy permakultúry o úspore zdrojov, zabezpečte prístup rastlín k dažďu. Ušetrí vám to veľa práce, pretože už nebudete musieť zalievať ručne. Aspoň po daždi nie…

Okrem vody nezabudnite na toto

Okrem pravidelného polievania, nezabudnite aj na hnojenie. Použiť môžete napríklad výluh zo žihľavy. Nazbierajte žihľavovú vňať, nasekajte ju a nasypte do vedra, zalejete vodou, zakryte a nechajte na slnečnom mieste aspoň 10-20 dní podľa počasia. Výluh potom zrieďte v pomere 1:10 a polievajte ku koreňom. Ak máte doma kompostér poslúži vám na hnojenie aj organická “tekutina” z neho. Červy dokážu vyrobiť tekuté organické hnojivo z vášho kuchynského odpadu. Odliatky sú plné mikroorganizmov a živín. Predstava stoviek červov môže znieť pre niektorých možno odpudzujúco, ale keď stojíte pred kompostérom, sotva si zaznamenáte nejaký zápach alebo uvidíte niečo neobvyklé, iba zdravé, prosperujúce rastliny.

Čo si vypestovať?

Začnite s rastlinami, ktoré rastú ľahko, radi ich konzumujete a nezaberajú príliš veľa miesta. Vo všeobecnosti sa pestuje ľahšie zelená listová zelenina a bylinky, ako ovocné plodiny. Najlepšie sú také, ktorým neprekáža ani čiastočný tieň. Skúste rukolu, rôzne šaláty, bazalku… Pestovanie byliniek vo vnútornom prostredí bude jednoduchšie, ak si kúpite už “hotovú” rastlinu a nebudete čakať či a kedy vyrastie zo semienka. Ak chcete pestovať ovocné stromy, existujú “trpasličie” odrody, ktorým sa dobre darí aj v kvetináčoch.

Nie je zem ako zem

Pri pestovaní v nádobách nepoužívajte pôdu zo zeme, pretože je zvyčajne dosť ťažká a môže spôsobiť problémy s odvodnením, spomínanou statikou, a tiež môže obsahovať škodcov alebo choroby prenášané pôdou, ktoré by mohli poškodiť aj vaše plodiny. Namiesto toho použite črepníkovú zeminu, ktorá je špeciálne upravená pre zeleninu. Ideálna je organická zemina do kvetináčov. Pokojne do nej primiešajte kompost, aby ste zvýšili organickú hmotu, a tým aj svoje šance na dobrú úrodu.

Spolupracujte

Pred tým ako si idete zariadiť svoju novú záhradku, nemusíte urobiť veľký nákup. Radšej skontrolujte pivnicu a sklad, či nemáte staré plastové nádoby, alebo čokoľvek iné, čo môžete použiť na výsadbu. Záhradné náradie si na začiatku môžete požičať od priateľov, rodiny alebo susedov. Takto sa dá získať aj pôda, kompost a semená. Priateľom sľúbte podiel z úrody, ak všetko vyjde. Uprednostňujte viacročné rastliny ako napríklad jahody, pretože ich stačí vysadiť len raz. Kupujte niečo nové len vtedy, ak naozaj musíte. Princíp spolupráce sa vyplatí aj počas samotného záhradkárčenia. Dohodnite sa so susedom, ktorý má na balkóne viac slnka, že vypestuje paradajky, vy naopak šalát a plodiny si navzájom povymieňate. Aj o tom je permakultúra. Rozdeliť sa s tým čo máme a šíriť tento typ záhradkárčenia ďalej.

Skutočný cieľ

A čo je najdôležitejšie? Urobte zo svojej terasy, bytu či balkóna krásne zelený a príjemný priestor, aby ste tam radi trávili svoj čas. Nielen ten na zveľaďovanie rastlín a zber úrody, ale aj čas svojho relaxu, aby ste prírodu, ktorú ste si domov priniesli, mohli pozorovať a lepšie pochopiť. Sledujte, čo sa v nej deje, čo vám chce váš malý ekosystém naznačiť, a takto sa stanete majstrom permakultúry, zžijete sa s prírodou a stanete sa jej súčasťou, veď koniec koncov sme ňou vždy boli, sme aj budeme.

Prečítajte si aj náš rozhovor so zakladateľkou Školy permakultúry, Patriciou Pavlovskou: V permakultúrnej záhrade sa nič nestráca, pretvára sa na nový, užitočný produkt


Páči sa vám, čo píšeme?

Podporiť našu prácu môžete zaslaním SMS, viac sa dozviete v časti O nás.
Odporučte článok známym alebo nás sledujte na našich sociálnych sieťach.
Facebook NašeBio&Eko
Instagram @nasebioeko
Nezabudnite sa prihlásiť pre odber nášho newslettra v pätičke stránky, aby vám neunikli žiadne novinky.