Vyzbierať najmenej 90 percent nápojových obalov uvedených na trh do roku 2025, spravodlivejšie podmienky zálohovania pre menšie prevádzky, maximálny komfort pre spotrebiteľa, ako aj povinnosť správcu zriadiť transparentný účet a kontrolu zo strany nielen ministerstva, ale aj verejnosti. To sú najdôležitejšie parametre, ktoré sú výsledkom rokovaní Ministerstva životného prostredia SR s víťazným konzorciom na správcu zálohového systému plastových a kovových obalov na nápoje. So zálohovaním sa na Slovensku začne od 1. januára 2022.
Poznáme správcu zálohového systému
Správcom zálohového systému sa stalo konzorcium štyroch spoločností: Asociácia výrobcov nealkoholických nápojov a minerálnych vôd, Slovenský zväz výrobcov piva a sladu, Slovenská aliancia moderného obchodu a Zväz obchodu Slovenskej republiky. Konzorcium združuje približne 80 % všetkých výrobcov nápojových obalov na Slovensku. Správca vzišiel z výberového konania, ktoré organizovalo Ministerstvo životného prostredia, súčasťou ktorého bola aj verejná prezentácia projektu.
„Som rada, že sme predstavili projekt, ktorý presvedčil odbornú komisiu ministerstva. Čaká nás 12 mesiacov intenzívnej práce. Pokiaľ nastavíme systém tak, ako sme to navrhli, tak dokážeme splniť ciele zálohovania už v roku 2025,“ uviedla zástupkyňa konzorcia Lucia Morvai.
Správca zálohového systému podnikne právne kroky, aby mohol po Slovensku do konca roka 2021 vybudovať sieť zhruba 6500 odberných miest. Zároveň počas tohto roka bude inštalovať 1500 zberných automatov. V malých predajniach správca zabezpečí malé skenery, ktoré umožnia spotrebiteľovi získať späť zálohu za nápojový vratný obal.
Princíp zálohovacieho systému
Financovanie systému je vytvorené na základe zálohovacieho modelu. Pri kúpe nápoja zaplatíme 15 centov zálohu za plastový alebo kovový obal. Ak obal nevrátime, peniaze zostanú na transparentnom účte, ktorý je správca zálohového systému povinný vytvoriť. Tie správca investuje napríklad do zdokonaľovania systému, lepšieho pokrytia odberných miest, či nákupu ďalších zberných automatov.
Zálohovať sa budú všetky plastové a kovové obaly na nápoje (od 0,1 l po 3 l vrátane). Vzťahovať sa to bude na všetky nealkoholické nápoje, minerálne vody s výnimkou tvrdého alkoholu a mlieka.
„Primárnym záujmom ministerstva je urobiť pohodlný a transparentný systém pre spotrebiteľa. Našou ambíciou počas rokovaní bolo urýchliť postup prác tak, aby Slovensko dosiahlo najmenej 90 %-né zálohovanie plastových fliaš aj plechoviek najneskôr v roku 2025, a možno aj skôr. Oproti cieľom stanovených zákonom v prípade PET fliaš ide o dvojročný, pri plechovkách dokonca o štvorročný posun. To sa nám v rokovaniach o budúcnosti zálohovania nápojových plastových a kovových obalov aj podarilo. Od tejto chvíle sa správca stáva realitou a zálohovanie systému je na dosah,“ zdôraznil minister životného prostredia Ján Budaj.
Zdroj: TS/MŽP SR
Páči sa vám, čo píšeme?
Odporučte článok známym alebo nás sledujte na našich sociálnych sieťach.
Facebook NašeBio&Eko
Instagram @nasebioeko