Ak ste sa pohrávali s myšlienkou začať s vegánskou stravou, január môže byť mesiac, kedy to konečne urobíte. Veganuary sa už zúčastnili ľudia z viac ako 228 krajín a území. Až 98% z nich by odporučilo Veganuary aj svojmu priateľovi. V roku 2023, 10 rokov po spustení kampane boli prekonané rekordy, keď sa prihlásilo viac ako 706 900 ľudí z takmer každej jednej krajiny na svete – Vatikán a Severná Kórea boli jedinými výnimkami. Tieto informácie sú z oficiálnej stránky organizácie veganuary.com. Ak však nie ste zvyknutí stravovať sa bez mäsa alebo si neviete predstaviť, ako prežijete mesiac bez vajec alebo mliečnych výrobkov, budete potrebovať niekoľko rád.
Čo je Veganuary?
Veganuary, ktorý bol vymyslený v roku 2014, odporúča, aby ste v januári konzumovali iba rastlinnú stravu. Hnutie vzniklo z túžby chrániť životné prostredie, predchádzať utrpeniu zvierat a zlepšovať zdravie miliónov ľudí. Na svojej stránke uvádzajú: “Naša vízia je jednoduchá; chceme vegánsky svet. Svet bez zvieracích fariem a bitúnkov. Svet, kde produkcia potravín nedecimuje lesy, neznečisťuje rieky a oceány, nezhoršuje klimatické zmeny a nevedie k vyhynutiu populácií divých zvierat.“
Je to aj pre mňa?
Každý môže vyskúšať Veganuary a nie je problém, ak sa trochu oneskoríte a nezačnete hneď prvého januára. Pred vyskúšaním akéhokoľvek nového stravovacieho plánu sa poraďte so svojím lekárom, najmä ak máte nejaké zdravotné problémy. Potom, ak sa chcete zapojiť do výzvy, stačí sa zaregistrovať na stránke Veganuary.
Čo znamená byť vegánom?
Stať sa vegánom je zmena životného štýlu. Vegánom ste kvôli súcitu so zvieratami, životným prostredím, no aj pre zlepšenie svojho zdravia. Vegáni majú na výber z veľkého množstva zeleniny, strukovín, celozrnných výrobkov, ovocia, orechov, semienok a všemožné rastlinné alternatívy prípravy jedál. Ako vegán môžete konzumovať produkty vyrobené zo sóje, mandlí, kokosu alebo ovsa namiesto kravského alebo kozieho mlieka. Fazuľu, orechy a hrášok namiesto bielkovín z mäsa, rýb alebo vajec. Náhradou medu môže byť trstinový cukor, datle, alebo melasa. Nie je to však len o zmene stravovania…
Nie je to “len” o strave
Ak je to možné, vyberajte si organické potraviny, potraviny bez GMO, lokálne potraviny, spravodlivý obchod a udržateľné potraviny. Uprednostnite odevy, topánky a textílie (ako sú prikrývky, vankúše a koberce) vyrobené zo syntetických alebo prírodných neživočíšnych materiálov, ako je bio bavlna, umelý hodváb, ľan a eko nylon namiesto vlny, hodvábu, kožušiny, kože alebo páperia. Používajte šampóny, kozmetiku a mydlá, ktoré neobsahujú živočíšne látky. Nenoste šperky, ktoré sú vyrobené zo zvierat alebo ich častí ako sú perly, mušle, kosti a perie. Nezúčastňuje sa na love alebo športe, pri ktorom sa vykorisťujú zvieratá, ako sú napríklad preteky zvierat, súboje medzi nimi a rybolov.
Pozor na zloženie produktov
Ako si môžete byť istí, že nejete živočíšne produkty? Ak konzumujete balené potraviny, musíte si skontrolovať zoznam ich zložiek, aby ste sa uistili, že v nich nie sú prítomné žiadne zložky živočíšneho pôvodu. Vegánske potraviny sú označené logom „vhodné pre vegánov“ alebo „vegan“. Navyše, ak výrobok obsahuje mliečne výrobky, vajcia alebo morské plody, bude to uvedené aj v zozname alergénov.
Výhody veganuary
Cieľom Veganuary nie je chudnutie, ale možno zistíte, že nakoniec aj schudnete (alebo dokonca priberiete 😀 ). Myslite vždy na všetky potrebné živiny. Uistite sa, že nahradíte živočíšne potraviny ich rastlinnými alternatívami a nie že ich jednoducho odstránite.
Niet pochýb o tom, že dodržiavať vegánsku stravu je ťažšie, ak ste zvyknutí jesť mäso pomaly s každým jedlom. Myslite však na to, čo získate (nové chute, nové recepty a kopu zeleniny, o ktorej ste možno ani nepočuli), a nie na to, o čo prichádzate. Ďalší prínos pre zdravie: Vegáni majú najvyšší príjem vlákniny a vitamínu K a najnižšie hladiny nasýtených mastných kyselín a cholesterolu.
Pozor na toto
Najväčším problémom pri vegánstve je vitamín B12, ktorý sa nachádza v živočíšnych potravinách. Jeho nedostatok môže viesť k anémii. Stačí ho však užívať ako doplnok potravy. Vitamín D, omega-3 mastné kyseliny, vápnik, jód a železo sú ďalšie živiny, ktorým treba venovať zvýšenú pozornosť, ak sa stravujete vegánsky. Je dôležité jesť veľké množstvo ovocia, zeleniny, celozrnných výrobkov, orechov a semien, rastlinné oleje, fazuľu a iné strukoviny.
Ako si to uľahčiť
Veganuary je výzva. Stať sa vegánom môže byť zo začiatku náročné. Uľahčite si to tak, že si urobíte zásoby zeleniny pre prípravu jednoduchého jedla. Môžete vyskúšať vegánske reštaurácie, čo je tiež skvelý spôsob, ako vyskúšať rôzne vegánske jedlá a nabrať inšpiráciu na varenie. Dobrým tipom je nosiť so sebou vegánske občerstvenie, keď ste vonku, aby ste boli vždy pripravení, keď vás chytí hlad. Môže to byť ovocie, orechy a semienka, zelenina, domáci popcorn alebo sušienky.
Nie je to veda
Byť vegánom na mesiac neznamená, že sa musíte stať ďalším Derekom Sarnom (špičkový vegánsky šéfkuchár). Nebojte sa, nájdete vegánsku verziu takmer všetkého, čo by ste bežne jedli: pizzu, hamburger, párky v rožku, sendviče, tacos, cestoviny a podobne. Mnohé reštaurácie už bežne ponúkajú vegánske jedlá a v obchodoch s potravinami nájdete viaceré vegánske produkty. Je tiež jednoduché nájsť potraviny, ktoré majú podobnú chuť alebo štruktúru ako mäso. Ak chcete vegánske varenie vyskúšať, začnite s niekoľkými jednoduchými receptami a čoskoro zistíte, že na takomto varení nie je nič zložité.
Skúste to znova
Ak váš pokus, stať sa vegánom v januári nebude taký úspešný, ako ste dúfali, alebo sa rozhodnete ho predčasne ukončiť, nezúfajte. Vždy to môžete skúsiť znova alebo prejsť na upravenú vegetariánsku stravu, ktorá je o niečo “zhovievavejšia” alebo vyskúšať flexitariánstvo. Ak vás Veganuary inšpiruje k trvalému rastlinnému založeniu vašej potravy, máte šťastie: Február je mesiacom vegánskej kuchyne. 🙂
Titulný obrázok: freepik.com