V čase, kedy sa svetom ozýva silný hlas volania po zmenách potrebných pre znižovanie dopadov klimatických zmien na Zemi, Rusko vydáva akčný plán, v ktorom okrem iného plánuje využiť „príležitosti“ spojené s klimatickými zmenami.
Dokument zverejnený na ruskej vládnej webovej stránke 25. decembra 2019 potvrdzuje, že globálne otepľovanie je problém, ktorý má výrazný vplyv na život ľudí, zdravie a priemysel, ale zároveň uvádza aj „pozitívne“ ekonomické účinky vyšších teplôt. Národný akčný plán predstavuje prvú fázu adaptácie Ruska na zmenu podnebia na obdobie do roku 2022.
Negatívne, ale aj pozitívne dopady globálneho otepľovania
V pláne sa uvádza, že zmena podnebia predstavuje zvýšené riziká pre zdravie ľudí, zvýšenie frekvencie, intenzity a trvania sucha, s tým spojené zvýšené nebezpečenstvo lesných požiarov, v niektorých regiónoch naopak extrémne zrážky a povodne, degradácia trvalo zamrznutých oblastí (permafrostu) v severných oblastiach a porušovanie ekologickej rovnováhy migráciou niektorých druhov zvierat z ich prirodzeného prostredia.
Možnými „pozitívnymi príležitosťami“ sú znížená spotreba energie v chladných oblastiach, využitie topenia ľadu v arktických oblastiach pre zlepšenie námornej prepravy a plavby v Severnom ľadovom oceáne, či rozširovanie poľnohospodárskych oblastí.
Preventívne opatrenia
Rusko sa otepľuje v priemere 2,5-krát rýchlejšie ako zvyšok planéty a vzhľadom na obrovské arktické regióny je jednou z najzraniteľnejších krajín v súvislosti so zmenou podnebia.
Zo zoznamu preventívnych opatrení vláda uvádza výstavbu priehrad, prechod na plodiny odolnejšie voči suchu, tiež prípravy na núdzové očkovania, evakuácie v prípade katastrof, či prípravu nových vzdelávacích materiálov na výučbu o zmene klímy na školách.
Prijatie tohto akčného plánu je znakom toho, že ruská vláda oficiálne uznáva globálne otepľovanie ako problém, aj keď Vladimír Putin viackrát vyjadril pochybnosti, že zmena klímy je primárne spôsobená emisiami pochádzajúcimi z ľudskej činnosti.
Rusko v rebríčku CCPI
V Indexe výkonnosti klimatických zmien (CCPI) sa Ruská federácia umiestnila na 52. mieste, hlboko za Slovenskom a priemerom Európskej únie. Index výkonnosti klimatických zmien je nezávislý monitorovací nástroj, ktorý od roku 2005 sleduje výkonnosť 57 krajín a Európskej únie v oblasti ochrany klímy.
Páči sa vám náš článok? Zdieľajte ho so svojimi priateľmi na Facebooku, dajte like našej Facebook stránke NašeBIO&EKO alebo nás sledujte na Instagrame @nasebioeko a už vám neuniknú žiadne novinky.