Už viac ako rok na Slovensku platí, že každý nový dom či výstavba musia spadať do energetickej triedy A0. Pozreli sme sa bližšie na to, čo to znamená pre bežného človeka a tiež, na čo ešte myslieť pri stavbe a zariaďovaní novej nehnuteľnosti.
Energetická trieda predstavuje mieru hospodárnosti danej budovy, domu alebo bytu. Je to ukazovateľ, ktorý nazývame aj „primárna energia“. Zohľadňuje ako typ použitého zdroja tepla a druh paliva, tak aj využívanie obnoviteľných zdrojov energie, spôsob zateplenia, druh okien a podobne. Energetické triedy hospodárnosti domu sú v rozpätí od A0 až po I. Podobne je to aj pri energetických štítkoch uvádzaných na spotrebičoch, čo už všetci poznáme a bežne sa podľa nich aj rozhodujeme. Čím nižšia trieda, tým lepšie pre udržateľnosť. Najviac šetrné k prírode, a teda aj žiadúce, sú energetické triedy A0 a A1. Ako sme uviedli, pre novo postavené budovy je trieda A0 dokonca povinná.
Bývanie a jeho vplyv na ekológiu
Spôsob, ako a v čom bývame a ako a čím vykurujeme a ohrievame vodu, má vplyv na kvalitu našich súčasných životov. Rovnako tak to ovplyvňuje aj naše deti a ich budúci prístup k udržateľnosti. Myslieť ekologicky pri výbere nehnuteľnosti, je dnes už v podstate nevyhnutnosťou. Ak teda práve rozmýšľate o novom dome alebo aj kúpe staršieho bytu či domu, nezabudnite na týchto niekoľko dobre mienených rád.
Správna a energeticky úsporná nehnuteľnosť
Možno neviete, no aj samotný pôdorys domu má vplyv na jeho úspornosť. Mal by byť čo najviac kompaktný, ideálne v tvare štvorca alebo obdĺžnika. Ďalej záleží na správnom zateplení a izolácii celej stavby. Okná majú byť dobre tesniace a vhodne konštrukčne vyriešené, záleží aj na vchodových dverách, cez ktoré môže unikať množstvo tepla. Dôležitý je však, samozrejme, aj zdroj energie využívanej na ohrev vody a vykurovanie. Tu sa šetriť určite neoplatí. Na začiatku to síce môže byť o čosi nákladnejšie, no postupne sa vám náklady vrátia v podobe nižších mesačných výdavkov.
V neposlednom rade záleží aj na tom, ako rozumne alebo nerozumne sa správame pri samotnom užívaní nehnuteľnosti, spotrebe vody a vykurovaní. Zbytočne prekúrené miestnosti neprospievajú žiadnemu členovi domácnosti, ani tomu najmenšiemu. Ani vypínanie a zapínanie kúrenia nie je optimálny prístup. Pocitovú teplotu totiž tvorí aj teplota stien či nábytku. Ak vychladnú, oveľa viac energie potom potrebujete na ich opätovné zohriatie.
Udržateľne zariadený interiér
Samotná stavba či kúpa nehnuteľnosti nás stojí veľa financií a aj našej vlastnej energie. Často sa preto potom stáva, že na rozmer udržateľnosti pri výbere nábytku alebo doplnkov trošku zabúdame. V prípade, že nehnuteľnosť financujete cez hypotéku, je dobré nechať si nejakú časť z nej aj na zariadenie. Je dôležité, čím sa obklopíme a čo bude s nábytkom o desať či pätnásť rokov – v akej kondícii bude a aké budú možnosti jeho recyklácie. Preto aj pri výbere nábytku radšej myslite dopredu a ekologicky. Žiť sa dá nejaký čas bez mnohých vecí a radšej sa zamerajte na ich kvalitu a praktickosť ako kvantitu.
Výhodnejšia hypotéka pre triedy A0, A1 a B
Nielen v oblasti financovania veľkých developerských projektov, ale aj v oblasti osobného bývania sa banky zameriavajú na podporu projektov s pozitívnym dopadom na životné prostredie. Svojich klientov motivujú rôznymi zľavami a benefitmi. Jednou z takých bánk je aj Tatra banka, ktorá od minulého roka postupne prináša viaceré produkty zamerané na udržateľnosť pod spoločným označením #premodruplanetu. Tentokrát do svojho portfólia produktov zaraďuje aj Hypotéku pre modrú planétuTB, vďaka ktorej môžu klienti získať zľavu z poplatku za úver.
Hypotéka s úrokom od 1,89 % p. a. | Tatra banka
Titulný obrázok: Profimedia