Počuli ste už o trnavskej Baterkárni? Ide o prvé komunitné reuse centrum na Slovensku. Je to miesto zaujímavých podujatí, v rámci ktorých sa dospelí aj deti vzdelávajú a inšpirujú k zmene a zodpovednosti za okolitý svet. Baterkáreň vedie Simona Hlaváčová.
Inšpiratívna líderka, ktorá sa angažuje aj vo viacerých ďalších iniciatívach a platformách zameraných na ochranu životného prostredia, sa stala prvou hosťkou nového enviropodcastu Atlas.
Baterkáreň je originálnym obchodno-komunitným priestorom, ktorý pôvodne začal ako predajňa bezobalovej drogérie. Postupne však rozšírila svoju činnosť a ľudia v nej môžu dnes tiež darovať zachovalé oblečenie či veci do domácnosti, prípadne si ich požičať alebo priamo kúpiť a tým podporiť jej aktivity. Ide teda o „reuse centrum“ – pojem, ktorý stále nie je v našich podmienkach veľmi známy. Označuje miesto spätného odberu nevyužívaných vecí, vďaka čomu môžu znova získať nového majiteľa a ďalej slúžiť svojmu účelu.
„Chceme, aby u nás boli pekné, čisté a darovateľné veci. Napokon, môžeme byť šťastní, že žijeme v tej lepšej časti sveta, v ktorej sú naše domovy plné. Je už toho tak veľa, že často ani nevnímame hodnotu vecí okolo seba. Preto má zmysel, aby sa vracali späť do obehu a opäť slúžili druhým,“ vysvetľuje fungovanie Baterkárne Simona Hlaváčová a pokračuje: „Preberáme tu skoro všetko z domácnosti počnúc knihami cez miniatúrny nábytok až po umelecké či športové potreby. Kým niektoré kúsky zostávajú vystavené v našich priestoroch, ďalšie si možno kúpiť v našom online obchode.“
V e-shope Baterkárne je možné si okrem týchto veci či ekologickej drogérie a kozmetiky kúpiť aj zaujímavé kurzy kreslenia, intenzívny kurz šitia alebo kurz výroby prírodnej kozmetiky. Baterkáreň organizuje aj barter market na výmenu vecí a oblečenia, mini opravovne malej elektroniky a oblečenia či workshopy zamerané na recykláciu a udržateľnosť.
Baterkárni udelili experti celoslovenské enviro ocenenie Atlas
Trnavské centrum je priamou reakciou na spoločenské problémy nadspotreby, plytvania a devastácie životného prostredia. Zároveň je príkladom aktívneho občianstva a komunitnej svojpomoci. Aj preto získala Baterkáreň tento rok ocenenie Nadácie VÚB Atlas. Odniesla si ho spomedzi nominovaných projektov v kategórii sociálno-ekologické podnikanie. Porotu zaujal originálny koncept reuse centra aj element pomáhania, ktorý spája miestnych ľudí. V náročných časoch vypuknutia konfliktu na Ukrajine bola Baterkáreň hlavnou organizáciou v Trnavskom kraji, ktorá sa starala o adresné zbierky pre ľudí v núdzi.
Príbeh Baterkárne prináša nový enviropodcast
Pojem Atlas je v Nadácii VÚB spoločným menovateľom aktivít, ktoré majú za cieľ vyzdvihovať a šíriť prácu inšpiratívnych ľudí pre planétu. Ide nielen o enviro ocenenie, ale najnovšie aj podcast s rozhovormi, ktoré vedie enviroaktivistka Marta Fandlová. Táto nová online platforma tak dáva ďalší priestor príbehom tých, ktorí majú ako nositelia celoslovenskej enviroceny zo svojich skúseností a výsledkov čo povedať. A tiež dokážu inšpirovať k udržateľnému spôsobu života a úcte k prírode aj ostatných.
„U niekoho sa to začína obyčajnou výmenou knihy, iný si u nás kúpi ekologické mydlo alebo príde na naše podujatie. Každý si môže vybrať. Naším cieľom nie je ľudí strašiť, vydierať ich alebo kritizovať, ale konštruktívne komunikovať a povzbudzovať ich k tomu, aby sme mohli spoločne vracať veci do obehu a zachovali ich hodnotu,“ hovorí Simona Hlaváčová.
Prvú epizódu podcastu, ktorého hosťkou sa stala práve Simona Hlaváčová z Baterkárne, si môžete vypočuť tu:
Titulná fotografia zdroj: Simona Hlaváčová bola hosťkou prvého rozhovoru s enviroaktivistkou Martou Fandlovou v rámci nového enviropodcastu Atlas. Zdroj Nadácia VÚB.